The Staff and Faculty of FADP would like to welcome all of our Performance Company members to the 2023/2024 Dance Season!
Our first appearance of the season was amazing start to Season 9! They stood out like stars at Platinum Dance Convention!
DeAnna: Class Standout Award Improv
Carmela: Class Standout Award Improv
Kamryn & Ella : Class Standout Award Tap
Alex & Mia : Class Standout Award Hip Hop
Pia : Improv Scholarship Award
Rosi: Class Standout Award Improv
Ariana: Class Standout Award Musical Theater
Maysea & Alexis: Class Standout Award Musical Theater
Aubrey: Class Standout Award Contemporary
Excellence Awards
Tap: Gianna & Alexis, Ella & Kamryn
Musical Theater: Maysea, Ariana
Jazz : Mia
Contemporary: Shadera, Aubrey, DeAnna
Improv: Bella G, Maddie C
Improv Winner: Pia, DeAnna
HipHop: Maggie
Scholarship Awards
Opening Number Nationals : Aubrey, Maddie Cuoco
Free Solo: Bella G, Carmela
Scholarship Competition and Convention: Ella, Kamryn, Maggie
Discovery Spotlight Gift Certificate: Alex, Arianna, Mickayla
Maggie, Maddie and Maddie attended the Stockton Dance Clinic, thank you so much to Miss Taylor for inviting our dancers! Maggie received a scholarship to the Spring Clinic!
Tremaine was an amazing weekend of learning and hard work. We are so proud of all of our dancers, especially those who competed!
Kamryn: 2nd in category - Nationals Qualifier
Kamryn & Ella: 2nd in category - Nationals Qualifier - Duo/Trio Judges Ovation Award
Ella: 4th in category - Nationals Qualifier
Lonely People: 1st category - Nationals Qualifier
Cover Girl: 1st in category - Nationals Qualifier
Congratulations to Kamryn! Junior scholarship finalist!
River Deep- 2nd in category
Eleanor Rigby- 3rd in category
Our students blew us away at PAC! They attacked the stage and left us speechless (and voiceless after cheering them on for such a great job!)
Alex- I'm Cute- 1st Overall
Mia- Queen Bee- 2nd Overall
Alexis- Nobody's Perfect- 7th Overall
Joanna and Bella- Man after Midnight- 3rd Overall
Rosi and Shadera- Dime- 4th Overall
Soraya- Tiki Tiki Room- 2nd Overall
Blake and Enzo- Godzilla- 1st Overall
Bella- Survivor- 4th Overall
Ella & Kamryn- Friends- Special Judges Award- 2nd Overall
Joanna- Only the Good Die Young- 1st Overall
Maysea- Everybody Wants to be a Cat- 1st Overall
Ella & Kamryn- Girls Aloud- 1st Overall
Arianna, Bella, Joanna- Confident- 1st Overall
Blake- Spinning- 3rd Overall
Enzo- Fast Lane- PAC Attack!- 1st Overall
Kamryn- Got to Tell Somebody- 1st Overall
Ella- It's A Small World Tap- 2nd Overall
River Deep- I Did What Needs To Be Done Special Judges Award- 8th Overall
Rotten to the Core- 2nd Overall- PAC Attack Finalist
Beyond The Sea- 6th Overall
Eleanor Rigby- 2nd Overall
Lonely People- 1st Overall- Emotional Excellence Award
Witch Doctor- 1st Overall
Cover Girl- 2nd Overall
Formula of Fear- Fan Flipping-tastic Special Judges Award- 5th Overall
Let's Go Girls- 1st Overall
Werk It- Precision Award- 1st Overall
Barbie Dream House Adventure- 1st Overall
Jump Around- 1st Overall
Good Place- 4th Overall
Morghan- When I Look at You- 2nd Overall
Deanna- No Roots- PAC Attack!- 3rd Overall
Mickayla- Just Move- 7th Overall
Maddie C- Sir Duke- PAC Attack!- 2nd Overall
Maggie- Believe- PAC Attack!- Precision Award- 1st Overall
Ella- I Slay- PAC Attack!- Title Winner 12 and Under
Kamryn- Welcome to Wonderland- 3rd Runner Up Title 12 and Under
Maggie- Fame- 2nd Runner Up Title 13 and Older
Maddie C- Forever Young- Special Judges Award- Precision Award- 2nd Runner Up Title 13 and Over
Dancers Inc was so much fun! We are so proud of how our dance's took the stage!
Alex- I’m Cute- 2nd Overall
Blake- Spinning- Special Judges Award- 3rd Overall- Scholarship Winner
Alexis- Nobody’s Perfect- 5th Overall
Mia- Queen Bee- 2nd Overall- Title Winner
Blake and Enzo- Godzilla- 1st Overall
Rosi and Shadera- Dime- 3rd Overall
Enzo- Fastlane- Scholarship Winner- 1st Overall
Bella- Survivor- Special Judges Award- Scholarship Winner- Top in Category- 2nd Overall
Carmela and Mia- Never Grow Up- 10th Overall
Ella and Kamryn- Friends- 10th Overall
Ella and Kamryn- Girls Aloud- 9th Overall
Ella- It’s a Small World- Special Judges Award-
Formula of Fear-9th Overall
Carmela- Living in NYC- Special Judges Award- Scholarship Winner- 3rd Overall
Jump Around - 2nd Overall
Maddie C- Sir Duke- 1st in Category - Special Judges Award
Covergirl - Special Judges Award
DeAnna- No Roots- Title Winner
Covergirl- Advance 12 and Under Entertainment Award
These kids "Elevate"-ed their skills for this competition! We are so proud of how hard they worked, and boy, did it translate to the stage!!!
Blake and Enzo- Godzilla- 2nd Overall
Rosi and Shadera- Dime- 1st Overall
Alex- I'm Cute- 1st Overall
Soraya-Tiki Room- 2nd Overall
Alexis- Nobody's Perfect- 1st Overall
Rotten to the Core- 2nd Overall
Dream House Adventure- 1st Overall
Deanna- No Roots- 2nd Overall
Maysea- Everybody Wants to be a Cat- “Broadway Bound” Special Judges Award- 1st Overall- Title
Mia- Queen Bee-1st Overall- Title
Blake- Spinning- 2nd Overall
Let's Go Girls- 2nd Overall
Maggie- Believe- “Emotional Execution” Special Judges Award- Technical Award- 1st Overall- ELEVATE LEGEND
Jump Around- “Old School Dancers” Special Judges Award- 1st Overall
Witch Doctor- 1st Overall
Carmela and Mia- Never Grow Up-2nd Overall
Eleanor Rigby-2nd Overall
Beyond the Sea- Special Judges Award- 1st Overall
Mickayla- Just Move- 7th Overall
Carmela- Living in NYC-8th Overall
Maddie C- Forever Young- 2nd Overall-Title
Maddie D- The Middle- 5th Overall
Formula of Fear- 3rd Overall
Good Place- 5th Overall
River Deep- 2nd Overall, Best Costume Award
Enzo-Fast Lane-3rd Overall
Joanna and Bella- Man After Midnight-
2nd Overall
Lonely People-1st Overall
Ella and Kamryn- Girls Aloud- “Dynamic Duo” Special Judges Award- 1st Overall- ELEVATE LEGEND
Isabella- Survivor- 2nd Overall
Covergirl-2nd Overall-Costume Award
Kamryn- Welcome to Wonderland-3 Overall-Title Runner Up
Ella- I Slay- 2nd Overall- Title
Confident- 1st Overall
Morghan- When I Look at You-1st Overall
Ella and Kamryn- Friends-2nd Overall
Joanna- Only the Good Die Young- 7th Overall
Werk It-1st Overall
Maggie - Highest Scoring Routine 13 and Over Award!!
Extreme work leads to Xtreme results!! We are so proud of these kids for leaving it all on the stage, watching them grow this season has been our favorite thing!
Maysea- Everybody Wants to be a Cat- 1st in Category- 2nd Overall- Xtreme Team Invitation!
Mia- Queen Bee-“Powerhouse” Special Judges Award- 1st in Category- 9th Overall- Xtreme Team Invitation!
Carmela and Mia- Never Grow Up-10th Overall
Deanna- No Roots- Special Judges Award- 1st in Category- 3rd Overall- Xtreme Team Invitation!
Carmela- Cinema Italiano- 1st in Category, 6th Overall- Xtreme Team Invitation Mickayla-Just Move- 1st in Category, 9th Overall, Xtreme Team Invitation
Morghan- When I Look At You- 1st in Category- 2nd Overall
Soraya- Tiki Room- 1st in Category- 2nd Overall
Blake- Spinning- 5th Overall
Enzo- Fastlane- “Mr Personality” Special Judges Award- 1st in Category- 3rd Overall Blake and Enzo- Godzilla- 1st in Category- 1st Overall
Jump Around- Entertainment Award- 1st in Category- 1st Overall
Joanna and Bella- Man After Midnight- 1st in Category- 3rd Overall
Joanna- Only the Good Die Young- 1st in Category- 5th Overall
Let’s Go Girls- 1st in Category- 4th Overall
Rosi and Shadera- 3rd Overall
Alex- I’m Cute- “Cute As Pie” Special Judges Award- 1st in Category- 3rd Overall
Alexis- “Dynamic Energy” Special Judges Award- Nobody’s Perfect- 1st in Category- 4th Overall
Bella- Survivor- 1st in Category- 2nd Overall
Confident- 1st in Category- 3rd Overall
Dream House Adventure- 1st in Category- 2nd Overall
Witch Doctor- 1st in Category-2nd Overall
Rotten to the Core- 12 & Under Entertainment Award- Xtreme Platinum- 1st in Category- 2nd Overall
Maddie C- Forever Young- Xtreme Platinum- 3rd in Category
Maddie C- Sir Duke- Xtreme Platinum- 18th Overall- Xtreme Team Invitation
Ella- “Personality Plus” Special Judges Award- 2nd Overall- Xtreme Team Invitation!
Kamryn- 4th Overall- Xtreme Team Invitation!- Photogenic Winner!!
Friends- 6th Overall
Girls Aloud- 1st Overall
Covergirl- 1st Overall- Entertainment Award!!
Lonely People- 1st in Category- 6th place
Formula of Fear- 1st in Category
Werk It- 1st in Category- 7th overall
Beyond the Sea- “Musical Theater Magic” Special Judges Award- 1st in Category- 7th Overall- Choreography Award
Good Place- 9th Overall River Deep- 1st in Category- 5th Overall
Maggie- Believe- Xtreme Medal!- 3rd in Category- 6th Overall